بەرابەر بە |

کۆڵبەران و کاسبکارانی شاری رەبەت بانگەوازێکی بەپەلە بڵاو دەکەنەوە

s_580_300_16777215_00_images_farsi_21430258_10203654083588502_7621235048046539415_n.jpg
رۆژهەڵات تایمز: بە مەبەستی مەحکوومکردنی کوشتاری نامرۆڤانەی کۆڵبەران و پشتیوانیی لە داخوازییەکانی دانیشتووانی شاری بانە، کۆڵبەران و کاسبکاران و کرێکارانی شاری رەبەت بانگەوازێکی بەپەلە بڵاو دەکەنەوە و داوا لە دانیشتووانی شاری رەبەت و دەوروبەری دەکەن کە سبەی دووشەممە ٢٠ی خەرمانانی ١٣٩٥ی هەتاوی، کاتژمێر ٥ی ئێوارە لە چواڕێیانی شارەداری شاری رەبەت کۆ ببنەوە و لە فەزایەکی ئارام و هێمنانەدا دەنگی ناڕەزایەتی خۆیان دەرببڕن.


فراخوان برای گردهمائی و راهپیمائی در دفاع از حق كولبران!

همشهریان گرامى و زحمتكش ربط و حومه!
وضعيت معيشت و زندگى سخت و طاقت فرسای كولبران و كارگران مرزى و كشتار سیستماتیک آنان بر هیچ وجدان بیداری پوشیدە نیست. وزیر کار و دولت بە جای اینکە در کردستان دست بە توسعە اقتصادی و اشتغال زایی بزنند و برای بیکاران بیمە بیکاری تعین و پرداخت نمایند، مردم منطقە را از تنها منبع نان درآوردن و زنده ماندن خود کە همانا کار و کاسبی در نوار مرزی میباشد محروم کردە و آنها را تحت نام "قاچاقچی" با شلیک مسقیم می کشند. آخرین مورد این قتل عمد ، شلیک مسقیم به کاک قادر بهرامی پدر ٤ فرزند و کاک حیدر فرجی 21 ساله در هنگژال بانه بود. درپی قتل آن دو کولبر مردم بانه برای گفتن "کشتن کولبران را متوقف کنید"، در یک حرکت آرام و مسئولانە گردهمائی جلو فرمانداری انجام دادند و در آنجا خواهان متوقف کردن کشتن کولبران و برکناری فرماندار شدند.
اما فرماندار و مسئولان دولتی توجهی به خواستەهای مردم ننموده و این حرکت ارام و دمکراتیک مردمی را به خشونت کشاندە و تعدادی از معترضین را زخمی و دستگیر کردند. 
اکنون ما بر آنیم کە برای حمایت از حق حیات کولبران و جبران خسارت به بازماندگان و خانواده های کشته شدگان و همچنین تامین کار و پرداخت بیمە بیکاری بە این قشر ستمدیدە کردستان، همه باهم و متحدانە در یک تجمع و راهپیمایی اعتراضی آرام و بدور از هرگونە خشونت بە خیابان بیاییم و پشتبانی خود از کولبران و همبستگی با خانواده های کشته شدگان و مردم بانە را نشان بدهیم.
لذا ما كولبران و كارگران و کاسبکاران مرزى ربط و حومه، از تمامی مردم شريف و گرامى شهر ربط و روستاهاى اطراف، حامیان کاسبکاران و کولبران مرزی دعوت مى كنيم کە روز دوشنبه ٢٠/٦/١٣٩٦ ساعت( ٥ )بعد از ظهر در چهارراه شهردارى در فضايى کاملا آرام و دمكراتيك گرد هم آییم.

جمعى از كولبران و كارگران و کاسبکاران مرزى ربط و حومه
١٣٩٦/۰٦/۱۹